Brahmanka veľká

Brahmanka veľká je jedno z najväčších plemien sliepok na svete, ktoré pochádza z Indie. Nielen kohútikovia ale aj sliepočky majú tzv. papučky na nohách. Nejde o zrovna modelkovský typ sliepky, naše Pipi majú do 6 kíl. Hovorí sa, že dobrý kohút brahmanky by si mal zo stola zobrať zrnko kukurice bez toho aby vyskočil. V prípade nášho kohúta Elijaha a konferenčného stolíka to určite platí. Napriek svojej veľkosti má Elijah obrie srdce. Nikdy nikoho neďobol a dá sa dokonca pestovať na rukách (i keď to človek pri tej váhe veľmi dlho nevydrží).

Nie je ľahké vychovať z kuriatka takéto veľké sliepočky. V prostredí bez pastvy treba okrem štandardnej zmesky pre sliepky treba do kŕmenia pridávať aj vitamíny a vápnik. Takisto, že zjedia toho o hodne viacej ako normálna sliepka. My to však pocítime iba cez zimu, pretože od jari do jesene sú naše sliepky pustené voľne na pastvine, kde sa kŕmia nielen zeleným krmivom ale dostanú sa i k veľkému počtu zvieratiek bez chrbtovej kosti. Naše vajíčka sú potom až neprirodzene sýtej oranžovej farby. Ľudia sa niekedy pýtajú, či tieto sliepky znášajú aj obrie vajcia. Keďže ide o pôvodne mäsové plemeno, znášajú vajíčka dokonca menšie ako niektoré sliepky šľachtené na znášku. Vajíčko od nich dostaneme obdeň.

I keď sa môže zdať, že okrem pekného výhľadu z okna, brahmanky nemajú na našej farme veľké uplatnenie, opak je pravdou. Keďže sme zástancovia prirodzeného chovu a odchovu, veľmi oceňujeme, že brahmanky nie sú prešľachteným plemenom sliepok. Naopak, zachovali si všetky pudy, ktoré sú pre prežitie druhu potrebné. Ak si myslíte, že väčšina sliepok vie vysedieť sama vajcia, veľmi sa mýlite, to dnešné znáškové hybridy už nevedia a kvočky sú veľkou vzácnosťou i na našich dvoroch, nieto vo veľkochovoch. Boli totižto na to účelovo šľachtené. Brahmanky, naopak, sú veľmi dobrými kvočkami. Na vajíčka nám sadli úplne všetky, tie ktoré si mysleli, že to ešte stihnú, zasadli dokonca dvakrát. Pre nás je teda hlavným prínosom to, že sa vedia o svoje vajíčka krásne postarať a keď sa vyliahnu maličké, vodia si ich po dvore až po ich úplné osamostatnenie ďalší rok. Takto si vychovávame ďalšiu generáciu kvočiek, ktoré si dobre pamätajú, ako sa o ne starala matka a opakujú to i pri svojich "deťoch".
